Po Bohu celý Váš…

Neohodnoceno

Korespondence Jakuba Demla a Josefa Floriana

577 Kč
Skladem (1 ks)

Devátý svazek edice Korespondence Jakuba Demla Po Bohu celý Váš… obsahuje soubor dopisů mezi dvěma českými literáty a vydavateli Jakubem Demlem (1878–1961) a Josefem Florianem (1873–1941). Přestože je tento konvolut pouhým torzem mnohem širší výměny, o čemž svědčí především početní nepoměr mezi Demlovými a Florianovými listy, tvoří dosud nejrozsáhlejší svazek v rámci této edice (436 položek), a byl proto rozdělen do dvou knih. První obsahuje dopisy z let 1903 až 1911, z období intenzivní spolupráce při vydávání edice Studium. Zde Florian působí jako ideový vůdce, zatímco Deml se chápe role služebníka a „bubeníka Studia“ – shání spolupracovníky, odběratele a mecenáše, jedná s tiskaři a vede spory s církevní hierarchií. To mu jako knězi přinese mnoho těžkostí a postihů. Zároveň dopisy informují o jeho četbě, původních pracích i překladech, které zčásti vyšly mnohem později anebo dodnes zůstaly v rukopisech.
Druhou knihu otevírají dopisy z let 1928 až 1935. Deml mezitím získal uznání jako básník a Florianovy nakladatelské počiny si našly publikum a sympatie mezi soudobými umělci a intelektuály, aniž by však vyvázl z chudoby a dluhů. Právě solidarita plynoucí z nedostatku peněz je jedním z hlavních rysů této korespondenční výměny, v níž už oba figurují jako rovní partneři. V dalším oddílu jsou soustředěny převážně polemické texty, glosy a invektivy Josefa Floriana a jeho spolupracovníků, které se týkaly Demla a vycházely ve staroříšských sbornících v letech 1905 až 1940, ponejvíce však v mezidobích, kdy korespondence neprobíhala. Edici doplňuje komentář o významu staroříšské éry pro celé Demlovo dílo, studie o spolupráci obou vydavatelů s tiskaři, rozsáhlé vysvětlivky, jmenný heslář, ediční poznámka, soupis korespondence a reprodukce manuskriptů či několika Demlových dedikací Florianovi.

Kód Kód: 14319
Kategorie: Beletrie
Autor: Deml Jakub, Florian Josef, Bui František, ed., Iwashita Daniela, ed., Kořínková Šárka, ed., Müllerová Eliška, ed., Petrů Barbora, ed.
Nakladatel: Host, Ústav pro českou literaturu AV ČR, v.v.i., 2023
Délka: 1228 str.
Vazba / formát: brož.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: